Dostawcy gazu ziemnego w Polsce

Koszt błękitnego paliwa nieustannie się zwiększa. Dlatego właśnie warto sprawdzić, czy jakiś dostawca gazu ziemnego nie ma do zaoferowania korzystniejszego oraz stabilniejszego cennika. Sprawdź, jakie podmioty działają w Polsce i co proponują z finansowego punktu widzenia. Może się okazać, że aktualny sprzedawca wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z tego powodu szukając najlepszego sprzedawcy, skontaktuj się z naszą firmą – zapewniamy kompleksowe wsparcie w tym zakresie!

Dostawcy gazu w Polsce

Na rynku funkcjonuje nawet kilkadziesiąt podmiotów zajmujących się dystrybucją i sprzedażą paliw. Dotyczy to oczywiście też gazu ziemnego. W rzeczywistości liczy się jednak zaledwie kilkanaście największych firm. Mają bowiem największy zasięg, a także bardzo rozbudowane oferty. Nierzadko w parze idzie też wysoka jakość obsługi klienta, co przydaje się np. podczas składania reklamacji.

Lista przedsiębiorstw dystrybuujących gaz

Oto lista najpopularniejszych firm w Polsce dostarczających błękitne paliwo– w kolejności alfabetycznej.

  1. 1. Axpo – proponuje paliwa klientom biznesowym z taryf od W-3 do W-8.
  2. 2. Elektrix – obsługuje klientów z grup taryfowych od W-1 do W-7.
  3. 3. Energa – odbiorcy są przyłączani do dostawcy na zasadzie TPA.
  4. 4. E.ON – oferta sprzedaży gazu ziemnego przygotowana dla klientów z sektora MŚP.
  5. 5. EWE – obsługuje woj. dolnośląskie, lubuskie, lubelskie, łódzkie, opolskie i świętokrzyskie.
  6. 6. Fortum – zapewnia gwarancję stałej ceny przez cały okres obowiązywania umowy.
  7. 7. G.EN – działa na terenie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego.
  8. 8. Handen – oferuje m.in. dostawy profilowane czy dywersyfikacyjne.
  9. 9. PGE – ten dostawca umożliwia zawarcie umowy kompleksowej.
  10. 10. PGNiG – dominująca firma, która obsługuje ponad 7 mln klientów na rodzimym rynku, którzy mogą swobodnie wybierać pomiędzy dostępnymi taryfami.
  11. 11. Tauron – umożliwia negocjowanie cen błękitnego paliwa ziemnego.

Na rynku działa też wielu małych dostawców gazu ziemnego

Oprócz tego istnieje jeszcze wiele innych lokalnie działających przedsiębiorstw, np. tylko w jednym mieście lub regionie Polski. Mają przy tym zazwyczaj bardzo sprecyzowaną grupę docelową, a przez to lepiej dostosowaną do oczekiwań poszczególnych klientów. Dlatego zawsze warto zaznajomić się z działającymi nieopodal dostawcami gazu ziemnego, w czym oferujemy pełne wsparcie!

Jak sprawdzić sprzedawcę gazu?

Na początek trzeba w ogóle wiedzieć, od kogo obecnie pobiera się błękitne paliwo. Znalezienie informacji na ten temat jest proste. Można ją uzyskać na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest sprawdzenie ostatniego rachunku za gaz ziemny. Widnieje na nim co najmniej nazwa dostawcy, a oprócz tego mogą pojawić się dane kontaktowe (numer telefonu, adres siedziby biura, mail).

Uszkodzony lub zagubiony rachunek

W takiej sytuacji pozostaje kontakt z instytucjami odpowiadającymi za dostarczanie paliwa ziemnego do Twojego domu lub przedsiębiorstwa. Operator sieci dystrybuuje gaz do różnych podmiotów na danym obszarze. Na podstawie podanego adresu poinformuje, kto jest bieżącym sprzedawcą.

Kto natomiast jest operatorem w określonym miejscu w Polsce? Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to Polska Spółka Gazownicza, która ma niemal monopolistyczną pozycję na rynku. W dalszej kolejności może to być marka G.EN lub działająca lokalnie Polenergia Kogeneracja, PSSE czy ESV Wisłosan.

Baza danych URE

Ostatnim miejscem, do którego warto się udać, jest strona internetowa Urzędu Regulacji Energetyki. Wszyscy dostawcy gazu w Polsce widnieją w zamieszczonej tam bazie danych. Znalezienie sprzedawcy następuje po wpisaniu swojego adresu lub numeru rachunku. Oczywiście URE prowadzi infolinię, która pomoże w poszukiwaniach, jeśli inne metody zawiodły.

Który dostawca gazu jest najtańszy?

Aby się tego dowiedzieć, zachęcamy do skorzystania z usług naszych ekspertów. Prześwietlimy dostępne na rynku oferty dostawców gazu ziemnego z Twojej okolicy i zaproponujemy najlepszą opcję. Korzystając z tej usługi, będziesz mógł zmienić sprzedawcę, zyskując lepsze warunki umowy. Nasze wsparcie jest kompleksowe i obejmuje także m.in. załatwienie wszelkich formalności związanych z tym procesem. Zapraszamy do kontaktu – skorzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalistów z rynku sprzedaży surowców energetycznych!

Gdzie podpisać umowę na dostawy gazu?

Kiedyś zawieranie nowych kontraktów było dość utrudnione. Wymagało bowiem stawienia się w Biurze Obsługi Klienta w godzinach jego otwarcia. Do dziś zresztą istnieje taka możliwość. Szczególną zaletą takiej formy kontaktu jest możliwość uzyskania bezpośredniej pomocy przy wypełnianiu wniosku. Dostawcy gazu ziemnego prowadzą swoje biura w dużych miastach na terenie Polski, więc dotarcie do nich ze wsi czy mniejszej miejscowości bywa utrudnione.

Podpisanie umowy dostaw gazu na odległość

Od dawna w Polsce istnieje także możliwość korespondencyjnego zawierania umów. Do listu należy dołączyć oświadczenie o wyborze sprzedawcy rezerwowego, oświadczenie o tytule prawnym do lokalu oraz kopię dowodu osobistego (lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość). W tym ostatnim przypadku powinny być widoczne tylko dane niezbędne do zawarcia kontraktu, czyli imię, nazwisko oraz PESEL. Pozostałe informacje – włącznie ze zdjęciem – powinno się zamazać. Oprócz tego nowy dostawca gazu może wymagać:

  • protokołu zdawczo-odbiorczego,
  • oświadczenia o wyborze taryfy,
  • oświadczenia o celu wykorzystania nieruchomości,
  • informacji dla odbiorcy ziemnego paliwa gazowego,
  • numeru Punktu Poboru,
  • oświadczenia o przeznaczeniu surowca na potrzeby naliczania podatku akcyzowego w ujęciu procentowym lub rzeczywistym.

List z dokumentami wysyła się na adres siedziby przedsiębiorstwa (w przypadku firm małych) lub lokalnego biura (które prowadzą więksi operatorzy).

Kontrakty z dostawcą gazu zawierane online

Wreszcie należy wspomnieć o najnowszej opcji, czyli podpisywaniu umowy przez internet. Jest to o tyle wygodne, że dostawca gazu ziemnego potwierdza tożsamość automatycznie i oddala konieczność, wizyty w biurze. Dlatego właśnie decyduje się na to coraz więcej osób w Polsce, które poszukują tańszych rozwiązań w tym zakresie. Warto jeszcze dodać, że część dystrybutorów posiada aplikację, która umożliwia zmianę sprzedawcy za jej pośrednictwem.

Pomoc w zmianie dostawcy

Samodzielne poszukiwanie nowego sprzedawcy błękitnego paliwa jest dość ryzykowne, ponieważ trzeba mieć trochę wiedzy o rynku i doświadczenia. Dlatego jeśli chcesz zmienić operatora, aby zaoszczędzić pieniądze, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć dostawcę gazu ziemnego z najlepszą ofertą w Polsce, dopilnujemy wszelkich formalności oraz zapewnimy ciągłość dostaw mediów.