Dostawcy energii elektrycznej w Polsce

Nieustanne zwiększanie się kosztów życia powoduje, że wszyscy zaczynają szukać oszczędności. Dotyczy to zwłaszcza spraw związanych z energią elektryczną. Jest ona niezbędna do funkcjonowania zarówno domów oraz mieszkań, jak i przedsiębiorstw. Dlatego właśnie coraz więcej osób interesuje się tym, co ma do zaoferowania lokalny dystrybutor prądu. Z naszą pomocą można dowiedzieć się wszystkiego o operatorach, co umożliwi zmianę obecnego dostawcy na innego, mającego lepsze warunki. Sprawdź, spośród jakich ofert możesz wybierać!

Sprzedawcy prądu w Polsce

W Polsce około 450 przedsiębiorstw otrzymało koncesję na bycie takim sprzedawcą. Jednak tylko część z nich jest faktycznie dystrybutorami. Pozostałe wykorzystują to prawo wyłącznie w celu pozyskiwania prądu na Towarowej Giełdzie Energii. W rzeczywistości liczy się zaledwie 5 największych firm oraz kilkanaście pomniejszych, które zagospodarowują pewne nisze, a nawet konkurują cenowo z rynkowymi gigantami.

Najpopularniejsi operatorzy energii elektrycznej to obecnie:

  • Enea,
  • Energa,
  • E.ON,
  • PGE,
  • Tauron.

Dostawca prądu Enea

Jest to jedna z najstarszych marek działających w kraju. Enea została założona w Poznaniu jeszcze w XIX wieku. Obecnie dostawca obejmuje swoim działaniem – obok Wielkopolski – także województwo pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. To w sumie ponad 2,5 miliona klientów, a udział w rynku dystrybutora prądu wynosi aż 12%.

Operator energii elektrycznej Energa

To przedsiębiorstwo jest obecnie zaliczane do najpopularniejszych operatorów energii elektrycznej dzięki swoimi 15% udziałów w rynku i 3,2 mln odbiorców indywidualnych oraz biznesowych. Obszar działania tego dostawcy to Gdańsk, Gdynia, Sopot, Olsztyn i Płock. Energa dysponuje ogromną infrastrukturą wysokiej jakości (m.in. inteligentnymi licznikami) oraz innowacyjnym działem rozwoju.

E.ON – dystrybutor prądu

Na tle pozostałych gigantów to przedsiębiorstwo ma zdecydowanie gorsze wyniki sprzedaży, ale to efekt wyłącznie dość niewielkiego zasięgu działania. Dostawca energii elektrycznej E.ON, który działał wcześniej pod nazwą Innogy, ma blisko milion klientów w centralnej części Polski, w tym przede wszystkim w Warszawie. Ostatnio inwestuje coraz więcej w prąd z OZE, co ma niemały wpływ na zwiększenie atrakcyjności jego oferty.

PGE – państwowy dostawca energii elektrycznej

Na chwilę obecną jest to zdecydowanie największy dystrybutor prądu w kraju. Udział tego dostawcy w rynku sięga w tym zakresie aż 40%, a w przypadku sprzedaży 24%. To w sumie około 5 mln odbiorców w środkowej i wschodniej Polsce, zwłaszcza w Lublinie, Zamościu, Białymstoku, Łodzi oraz Warszawie. Ten operator energii elektrycznej jest ceniony m.in. za bardzo wysoką jakość obsługi klienta i dobrą infrastrukturę energetyczną.

Tauron – dystrybutor prądu w Polsce południowej

Na koniec równie duży dostawca energii elektrycznej, co opisany wcześniej PGE. Operator ten ma ok. 5 mln klientów w całej Polsce, choć głównie w jej południowej części, czyli Wrocławiu, Krakowie, Gliwicach czy Katowicach. Dostarcza prąd w ilości sięgającej 40 TWh, co plasuje go w ścisłej czołówce dystrybutorów.

W Polsce działa też wielu małych dostawców energii

Za sprzedaż prądu odpowiadają od kilku lat nawet sieci komórkowe, czego przykładem jest operator Orange Energia. Zyskuje na popularności głównie z tego względu, że jest największą firmą telekomunikacyjną. Z kolei Plus wyróżnia się spersonalizowaną ofertą zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Należy przy tym pamiętać, że ten sprzedawca energii elektrycznej nie zajmuje się wytwarzaniem elektryczności, a jej skupowaniem na giełdzie poprzez kontakty bilateralne.

Oprócz tego warto wymienić niektórych mniej znanych sprzedawców energii elektrycznej, jak Po Prostu Energia, Fortum, Respect Energy, Elektra, Orlen, Axpo czy Green S.A. Do ich zalet zaliczają się bardzo przystępne ceny, a także lepsze dostosowanie umów do okolicznych warunków. Wyżej wymienione firmy  działają na miejscu, dlatego bardzo dobrze znają lokalne potrzeby i możliwości. Nic więc dziwnego, że potrafią się utrzymać na wymagającym rynku energetycznym.

Sprzedawcy energii – czy można samemu wybrać dostawcę energii?

Od 2007 roku rynku energii w Polsce przeszły przez proces liberalizacji, co pozwoliło konsumentom na wybór sprzedawcy energii. Kluczowym jest zrozumienie różnicy pomiędzy dystrybutorem a sprzedawcą energii. Dystrybutor jest firmą odpowiedzialną za fizyczne dostarczanie prądu do Twojego domu lub firmy, natomiast sprzedawca jest tym, z kim podpisujesz umowę na zakup energii. Dystrybutora nie możemy wybrać, gdyż jest on przypisany do konkretnego regionu. Możemy natomiast swobodnie wybierać sprzedawcę, co daje możliwość zoptymalizowania kosztów. 

Wielu konsumentów nie zdaje sobie jeszcze sprawy z możliwości wyboru sprzedawcy energii. Dzięki temu możemy dostosować ofertę do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Jak zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Jeśli rozważasz zmianę sprzedawcy energii, zespół Energia 24na7 jest gotów by Ci w tym pomóc i przeprowadzić przez cały proces krok po kroku. Nasza ekipa doradcza, dzięki szerokiej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu, pomoże Ci znaleźć ofertę dopasowaną idealnie do Twoich potrzeb. Zmiana sprzedawcy może wydawać się skomplikowana, ale z nami proces staje się prosty i przejrzysty. Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy z nowym sprzedawcą. Gdy umowa zacznie obowiązywać, możemy pomóc Ci rozwiązać kontrakt z poprzednim dostawcą, dbając przy tym o ciągłość dostaw. W Energią 24na7 załatwiamy cały proces za Ciebie – od wyboru oferty po jej finalizację. Wspieramy w każdym etapie, upewniając się, że przebiega on sprawnie, efektywnie i korzystnie pod względem kosztów. Zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy i wsparcia ekspertów. 

O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?

W przypadku umowy kompleksowej (typowej przy pierwszej zmianie dostawcy) trzeba jeszcze złożyć wypowiedzenie u bieżącego sprzedawcy prądu oraz podpisać kontrakt z kolejnym. Dobrze, aby był on na czas nieokreślony, co jest stabilną i korzystną finansowo opcją. Jednocześnie należy poinformować OSD o zawarciu nowej umowy z innym sprzedawcą energii elektrycznej. Teraz wystarczy już tylko sporządzić rozliczenie końcowe, które polega na odczycie licznika przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Zapłata ostatniego rachunku wiąże się z zakończeniem procesu zmiany dostawcy prądu.

By zmienić dostawcę prądu, należy:
– sprawdzić dotychczasową umowę i warunki jej rozwiązania
– wypowiedzieć umowę ze sprzedawcą
– poinformować dystrybutora o wypowiedzeniu umowy sprzedażowej
– przed zakończeniem okresu wypowiedzenia, ale nie później niż do 21 dnia ostatniego miesiąca, podpisać nową umowę
– dokonać końcowego rozliczenia umowy

Jak widać, jest to dość skomplikowana i wymagająca czasu procedura. Dlatego polecamy powierzyć ją nam. Zajmiemy się nie tylko wyszukaniem ofert sprzedawców energii elektrycznej, ale też dopilnujemy terminów, złożymy właściwe wnioski, zgłosimy zmiany do odpowiednich instytucji oraz dopniemy wszelkie formalności. To w znaczący sposób odciąża naszych zleceniodawców od obowiązku trzymania ręki na pulsie. Działamy na zasadzie pełnomocnictwa – oznacza to, że wszelkie kontakty ze starym operatorem oraz nowym dostawcą prowadzimy w imieniu oraz jak najlepiej pojętym interesie klienta.

Jak sprawdzić, kto jest moim dystrybutorem energii?

Istnieje kilka sposobów weryfikacji bieżącej umowy. Najłatwiej sprawdzić ostatnią fakturę od dystrybutora prądu elektrycznego. Zazwyczaj znajduje się tam nazwa podmiotu prowadzącego działalność, a także dane kontaktowe dostawcy. Jeśli mieszka się w bloku wielorodzinnym, alternatywą jest wysłanie zapytania do administracji budynku. Ma ona obowiązek poinformowania o tym, skąd bierze energię.

Co zrobić w przypadku, gdy faktury od sprzedawcy uległy zniszczeniu lub zagubieniu? Wtedy pozostaje możliwość skontaktowania się z lokalnym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego lub skorzystanie z wyszukiwarki. W pierwszym przypadku otrzyma się informację od wytwórcy, który dostarcza prąd elektryczny przez danego dystrybutora do domu lub przedsiębiorstwa. Drugi sposób wymaga wejścia na stronę z wyszukiwarką, która na podstawie kodu pocztowego wskaże dostawcę.

Dostawcy energii elektrycznej – jak wybrać najlepszego sprzedawcę?

W tym celu najlepiej skorzystać z naszych usług. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie, co jest niezbędne do znalezienia odpowiedniego sprzedawcy. Serdecznie zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszymi przedstawicielami. Pomogą oni wybrać najlepsze rozwiązania w danej sytuacji. Dzięki temu zyskujesz pewność, że zmiana dostawcy energii elektrycznej będzie naprawdę korzystna. Podczas rozmowy uzyskasz też wiele szczegółowych informacji na temat swojego dystrybutora i sprzedawców prądu w Twojej okolicy.