Zmiana dostawcy prądu – jak zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Budżety domowe lub firmowe są coraz mocniej obciążane rachunkami za media. Dotyczy to zwłaszcza energii elektrycznej. Rosnące z roku na rok ceny potrafią zmusić jej odbiorców do oszczędnego zużycia, co skutkuje obniżeniem jakości życia czy świadczonych usług. Nic więc dziwnego, że obecnie wiele osób interesuje się tym, jak zmienić dostawcę prądu. Na rynku funkcjonuje wielu sprzedawców , których oferty mogą być bardzo konkurencyjne i my pomagamy w znalezieniu tych najlepszych – zapraszamy do kontaktu! Wcześniej sprawdź, w jaki sposób doprowadzić do podpisania nowej umowy i czy warto zdecydować się na to.

Z czym wiąże się zmiana dostawcy prądu?

Osoby prowadzące gospodarstwo domowe czy firmę zwracają uwagę przede wszystkim na ceny. I to właśnie z tym głównie wiąże się zmiana dostawcy prądu. Niemniej warto pamiętać też o kilku innych kwestiach.

Działające na rynku firmy konkurują między sobą nie tylko pod względem cen, ale też jakości obsługi klienta. Nie ma potrzeby stałego kontaktowania się ze swoim sprzedawcą energii, ale ma on obowiązek regularnie wysyłać faktury – prognozowane, rozliczeniowe lub za rzeczywiste zużycie. To właśnie na ich podstawie płaci się operatorowi. Każda z metod obliczania należności ma swoje wady i zalety. Jednym ze sposobów na wybranie wygodniejszej dla siebie opcji jest oczywiście zmiana sprzedawcy energii. To samo można zrobić, by zmienić okres rozliczeń i inne szczegóły umowy.

Nowy operator a ochrona środowiska

Istnieje jeszcze inny ważny powód. Coraz więcej osób zastawia się, jak zmienić operatora prądu na bardziej ekologicznego – to również jest możliwe. Wystarczy przyjrzeć się temu, jak pozyskuje się elektryczność. Na szczęście najwięksi sprzedawcy zdają sobie sprawę z wyzwań współczesności, więc inwestują w odnawialne źródła (OZE). W ten sposób tworzą miks energetyczny, który składa się z różnych nośników energii. Jeśli więc komuś zależy na zmianie na lepszego pod tym względem dostawcy, to ma w czym wybierać. Warto jednak w tym momencie dodać, że operatorzy nie funkcjonują na terenie całego kraju. Dla przykładu niektórzy sprzedawcy działają jedynie na północy lub południu Polski.

Czy warto zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Powyższe kwestie większość uznaje za drugorzędne. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, jak zmienić dostawcę energii elektrycznej, to głównie ze względu na finansowe warunki umowy. Z tego powodu nowe kontrakty podpisało już blisko milion odbiorców końcowych (właścicieli domów albo firm). A każdego dnia ta liczba wzrasta.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że zmiana operatora energii elektrycznej będzie opłacalna z finansowego punktu widzenia. Do tego trzeba starannie prześledzić dostępne na rynku oferty dostawców, a także dokładnie przeczytać proponowaną umowę. Może się bowiem okazać, że w dłuższej perspektywie oszczędności będą pozorne lub nie będzie ich wcale. Wówczas zmiana sprzedawcy energii elektrycznej okaże się niepotrzebną stratą czasu, a w niektórych przypadkach także pieniędzy.

Jak zmienić sprzedawcę na lepszego?

Dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nasze usługi w tym zakresie obejmują m.in. doradztwo dotyczące tego, jak zmienić sprzedawcę energii na atrakcyjnych warunkach. Specjaliści porównają ceny, znajdą odpowiedniego dostawcę i przeprowadzą cały proces do końca. W gestii klienta pozostaje jedynie podpisanie kontraktu. Przy wsparciu naszej firmy zmiana sprzedawcy prądu będzie bardzo prosta.

Jak zmienić dostawcę prądu?

Aby lepiej uzmysłowić sobie przebieg procesu wypowiedzenia starej umowy i podpisania nowej, przedstawimy ją w punktach. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej wymaga poświęcenia czasu, którego nie wszyscy mają. Ponadto dobrze jest mieć rozeznanie w tym, jak funkcjonuje rynek energetyczny. Jeśli jednak ktoś zechce zdecydować się na samodzielne poszukiwania, musi podjąć następujące kroki.

Krok 1 – znalezienie dobrej oferty wśród sprzedawców

To najtrudniejszy moment. Już na wstępie można zauważyć, że na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się przesyłem prądu. Zmiana dostawcy energii musi w związku z tym zostać poprzedzona dokładnym sprawdzeniem dostępnych usług. Na rynku znajduje się aż kilkudziesięciu sprzedawców, choć w danej okolicy działa zazwyczaj od kilku do kilkunastu.

Krok 2 – zawarcie umowy z nowym sprzedawcą

Choć wydaje się to nieintuicyjne, właśnie po wybraniu oferty należy od razu podpisać kontrakt z wybranym przez siebie dostawcą prądu. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ zmiana sprzedawcy energii elektrycznej nie powinna spowodować przerw w dostawie. Dlatego dopiero po sporządzeniu świeżej umowy, która wchodzi w życie z dniem zakończenia poprzedniej, można przejść do kolejnego kroku.

Krok 3 – zakończenie kontraktu z bieżącym dostawcą

Aby to zrobić, trzeba wysłać odpowiednie dokumenty. Zmiana sprzedawcy prądu odbywa się najczęściej poprzez złożenie stosownego wniosku właśnie u niego. Zazwyczaj znajduje się on do pobrania na stronie sprzedawcy, ale można też napisać go samodzielnie, jeśli się tego nie znajdzie. Okres wypowiedzenia zazwyczaj wynosi maksymalnie trzy miesiące.

Krok 4 – skontaktowanie się z OSD

Celem wykonania tego kroku jest poinformowanie o nowym dostawcy prądu. Zgłoszenia wysyła się za pośrednictwem formularza dostępnego na jego stronie. Powinno ono zwierać dane o stronach świeżej umowy, terminach jej obowiązywania, a także planowanych dostawach. W przeciwnym wypadku OSD nie będzie w stanie dostosować przesyłu do przewidywanych warunków, co oznacza przerwę w dopływie elektryczności.

Krok 5 – dostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych do nowego sprzedawcy prądu

Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby, ale czasem liczniki są zbyt zużyte, by dawały miarodajne wyniki. Poza tym niektórzy sprzedawcy prądu korzystają z innych rozwiązań technologicznych. Co istotne, nawet jeśli zmiana dostawcy energii elektrycznej będzie wiązać się z wymianą licznika, to odbiorca końcowy jest zwolniony z ponoszenia kosztów z tego tytułu.

Krok 6 – ostatni odczyt licznika przez poprzedniego sprzedawcę

W zależności od systemu używanego przez sprzedawcę odbywa się to poprzez wizytę pracownika OSD w dniu wejścia nowej umowy w życie lub zdalny pobór informacji. Wartość na liczniku zostaje następnie przekazana zarówno poprzedniej, jak i kolejnej firmie.

Krok 7 – ostatnie rozliczenie z dostawcą prądu

Pozostaje już tylko zapłacić w terminie rachunek wysłany przez poprzedniego sprzedawcę prądu. Faktura powinna pojawić się w ciągu kilku dni roboczych.

Skorzystaj z naszej pomocy w poszukiwaniu nowego sprzedawcy prądu!

Nie czekaj więc dłużej i zmień dostawcę prądu jeszcze dziś, w czym zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo, aby uzgodnić szczegóły współpracy. Pomożemy w znalezieniu najlepszego sprzedawcy energii, zajmiemy się formalności i doradzimy, jak dokonać zmiany w sposób możliwie najszybszy i najkorzystniejszy.

Zmiana dostawcy prądu a zmiana sprzedawcy prądu

Dzięki liberalizacji przepisów w 2007 roku nastąpiło oddzielenie od siebie dwóch dotychczas tożsamych podmiotów, z których pierwszą grupę tworzą dystrybutorzy. Odpowiadają oni za zarządzanie infrastrukturą przesyłową, a także jej utrzymanie. Prąd dociera przez sieć do różnych miast i obiektów na dużą skalę, co wymaga profesjonalnego administrowania. Firmy takie dbają w związku z tym o równowagę pomiędzy produkcją a popytem na energię. Oprócz tego nadzorują działanie sieci transformatorowych, linii przesyłowych i wszelkich innych elementów infrastruktury, a w razie konieczności przeprowadzają naprawy i konserwację. Drugą grupę stanowią sprzedawcy prądu.

Kim są sprzedawcy energii?

To podmioty odpowiedzialne za sprzedaż i dostarczanie prądu do odbiorców końcowych, takich jak gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa czy instytucje publiczne. Dostawcy określają cenę energii elektrycznej i bezpośrednio podpisują umowy z klientami, a następnie zbierają informację na temat zużycia, wysyłają rachunki oraz pobierają opłaty.

Tak więc zmiana dostawcy prądu w bloku czy innym miejscu ma właściwy wpływ na ceny. Z punktu widzenia odbiorcy końcowego ma więc znaczenie jedynie sprzedawca. Oczywiście bywają sytuacje, że jednocześnie następuje pozyskiwanie energii z innego źródła. To jednak nie ma aż takiego wpływu na rachunki.