Sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce

Coraz więcej przemawia za poszukiwaniami nowego dostawcy błękitnego paliwa, jeśli dawno się go nie zmieniało. Najważniejszym powodem jest oczywiście nieustanny wzrost cen oraz zawirowania na światowym rynku. Na szczęście dzięki liberalizacji prawa z 2007 r. istnieje możliwość swobodnego wyboru sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce. Zobacz, jakie firmy funkcjonują na lokalnym rynku i które z nich wyróżniają się najlepszą ofertą. Jeśli zdecydujesz się na jego zmianę, skontaktuj się z nami – zapewniamy kompleksowe wsparcie w tym zakresie!

Sprzedawcy gazu w Polsce 2023

W całym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt podmiotów zajmujących się dostawami paliw. Jednak w praktyce liczy się tylko kilkanaście największych przedsiębiorstw. Niewielki sprzedawca gazu ziemnego jest co prawda w stanie zaoferować naprawdę korzystny cennik, lecz najczęściej działa na ograniczonym obszarze Polski. Warto przy tym podkreślić, że rynek wciąż przechodzi transformację i można spodziewać się bardzo dużych zmian w najbliższej przyszłości.

Przedsiębiorstwa sprzedające gaz w Polsce

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych sprzedawców gazu ziemnego 2023 w Polsce w kolejności alfabetycznej.

 1. 1. Axpo – wyróżnia się bardzo konkurencyjnymi cenami w taryfach od W-3 do W-8, lecz ofertę kieruje wyłącznie do klientów biznesowych.
 2. 2. Elektrix – ten sprzedawca gazu również obsługuje firmy z sektora MŚP, którzy są zainteresowani taryfami od W-1 do W-7.
 3. 3. Energa – oferuje paliwo ziemne odbiorcom instytucjonalnym na zasadzie TPA.
 4. 4. E.ON – gwarantuje stałą stawkę przedsiębiorstwom przez cały czas trwania umowy.
 5. 5. EWE – zapewnia dostęp do elastycznych rozwiązań.
 6. 6. Fortum – działa na terenie całego kraju i proponuje m.in. rabaty na opłatę handlową.
 7. 7. G.EN – obsługuje ponad 50 tys. odbiorców w 5 województwach.
 8. 8. Handen – oferuje dostawy profilowane i dewersyfikacyjne.
 9. 9. PGE – jako pierwszy sprzedawca gazu ziemnego dał klientom możliwość skorzystania klientom indywidualnym z duel fuel.
 10. 10. PGNiG – dominujący podmiot na rodzimym rynku.
 11. 11. Tauron – wyróżnia się kompleksową i nowoczesną ofertą ziemnego paliwa błękitnego.

Czym różni się sprzedawca gazu od dystrybutora?

Z punktu widzenia odbiorcy gazu ziemnego kwestia ta jest raczej mało istotna. Dlatego też pojęcia sprzedawcy oraz dystrybutora często są używane zamiennie. Jednak w rzeczywistości między nimi istnieje w Polsce poważna różnica pod względem prawnym, choć i w tym przypadku jedna firma może zajmować się zarówno sprzedażą, jak i dystrybucją.

Kim są dystrybutorzy gazu?

Zacznijmy od wyjaśnienia roli dystrybutorów. Ich zadaniem jest dostarczanie błękitnego paliwa do klientów, którymi mogą być np. sprzedawcy gazu ziemnego lub bezpośrednio wielcy odbiorcy przemysłowi. Operatorzy odpowiadają ponadto za konserwację i utrzymanie infrastruktury, naprawy oraz rozbudowy sieci, monitorowanie dostaw, utrzymanie jakości nośnika energii, a także ogólnie pojęte bezpieczeństwo. Oprócz tego dystrybutorzy mogą czasem odczytywać liczniki, fakturować czy rozliczać zużycie.

Gdzie działają dystrybutorzy?

Są przypisani do konkretnych regionów Polski. Obecnie jeden podmiot ma dominującą pozycję na rynku – Polska Spółka Gazownictwa, która obsługuje ponad 7 mln klientów w całym kraju. Pełni ona jednocześnie funkcję Narodowego Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Głównym konkurentem PSG jest szybko rozwijający się G.EN (obsługuje 89 gmin), a lokalnie działają jeszcze mniejsze firmy, jak np. PSSE, ESV Wisłosan czy Polenergia Kogeneracja.

Kim są dostawcy gazu?

Funkcjonują, jako bezpośredni sprzedawcy gazu ziemnego do odbiorców indywidualnych (w tym podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw) mają prawo do zawierania umów i obsługi klienta. To właśnie z nimi kontaktują się osoby, które poszukują lepszej oferty cenowej. Dostawcy konkurują między sobą nie tylko cennikami, ale też jakością zapewnianych usług. Dobrym przykładem są działający w Polsce dystrybutorzy błękitnego paliwa proponujący zawieranie umów przez internet czy rozliczania się przez aplikację mobilną.

Zapewniamy pomoc w znalezieniu i zmianie sprzedawcy gazu ziemnego

Serdecznie zachęcamy do skontaktowania się z naszymi przedstawicielami, aby otrzymać więcej informacji na temat zmiany dostawcy czy znalezienia jak najlepszej oferty wśród lokalnie działających firm. Zarówno doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania, jak i przeprowadzimy przez cały proces i zajmiemy się formalnościami związanymi z podpisaniem nowego kontaktu ze sprzedawcą gazu ziemnego w Polsce. Z nami obniżysz rachunki za to paliwo!